A letíme........
I když filipojakubská noc teprve nastane, naše děti se připravovaly na slet čarodějnic a kouzelníků celý týden. V průběhu týdne plnily různé úkoly z oblasti předškolního vzdělávání, tvořily, zpívaly a tančily. Na konci týdne jsme společně vyrobili slámovou čarodějnici, ošatili ji do krepového obleku, vyrobili jsme jí papírový klobouk, zasportovali jsme si, občerstvili se a na zahradě školy jsme se potom s čarodějkou rozloučili společným "labadáckým tancem". Na závěr jsme slámovou postavu zapálili a pozorovali, jak se vznáší do povětří.......
V místní knihovně se děti seznámily s paní knihovnicí Pavlou Navrátilovou. Ta dětem přiblížila chod knihovny, pravidla půjčování knih, vedla děti k zamýšlení nad problémovými otázkami. Děti si prohlížely dětské pohádkové knížky, vyzkoušely si obrázkové čtení, mladší děti zkoumaly obrázky v dětských leporelech a poznávaly české pohádky podle ilustrací. Předškoláci vyprávěly pohádku podle ilustrací v knize, protože ještě neumí číst. Navzdory všemu zjišťujeme, že české pohádky se pomalu, ale jistě z dětské fantazie vytrácí. Najdou si děti cestu ke knížkám a k návštěvě knihovny?
V úterý 18. 4. 2023 jsme se s dětmi vydali cestovat za divadlem Honzy Krejčíka do kina Hvězda v Přerově. Děti cestovaly linkovým autobusem a zpět vlakem. Pro některé děti to byla premiéra a cestování vlakem si radostně užily. V divadle jsme se zapojili do Honzova programu, Barunka Havlíková se zúčastnila jako pomocnice Honzi na prknech, co prý znamenají svět.....
Z Brodku do Citova jsme se prošli procházkou a neúnavné děti si zasoutěžily v běhu po cyklostezce. Ve školce jsme smlsli oběd a po pohádce děti spaly a spaly a spaly.
Na svátky jara se děti v MŠ připravovaly velmi pečlivě. Zasely zrna ječmene či pšenice, vyrobily si slepičku i kohoutka z vyfouknutých vajíček, také papírového zajíčka "Ušáčka", vybarvily velikonoční kraslice a v neposlední řadě si připomenuly tradice a zvyky, které se tradují od dob našich babiček.
Naučily se velikonoční koledy, kluci vymrskali holčičky a odnesli si perníček.
Navštívili jsme i pana Polišenského, který nám ukázal malé králíčky a my měli možnost se pomazlit s němou tváří.
Na jaře se ani naše děti neleknou zahradničení... Do vyvýšených záhonů připravily zeminu, vysely semena mrkvičky, ředkviček a hrášku. Ve spolupráci se sluníčkem a deštíkem budeme pozorovat růst rostlin a věříme, že zanedlouho budeme sklízet zeleninovou úrodu.
Ve středu 15. 3. 2023 se v obřadní síni zámku v Citově sešli malíři a výtvarníci z mateřských a základních škol Mikroregionu Království. Na jubilejní 15. ročník se přihlásilo celkem 309 výrobků. Tématem bylo kouzlo českých pohádek. Postaviček z českých Večerníčků se sešlo opravdu hodně a zájemci z řad veřejnosti se mohli přesvědčit na veřejné výstavě, která proběhla od 16.3 - 24.3.2023.
Ve čtvrtek 16.3.2023 jsme v mateřské škole přivítali zástupkyni Malé technické univerzity. Ta měla pro děti připravený velmi zajímavý projekt "Malý zpracovatel odpadů". Děti třídili a popisovaly obrázky, seznámily se s procesem recyklace a vzniku skládky odpadů a její význam při výrobě elektřiny. Z Lega si postavily různé stavby - trafostanici, skládku, stožáry elektrického vedení, mateřskou školu, silnici. Nejzajímavější byla výroba elektrické energie, která rozsvítila MŠ. Děti pracovaly v kooperativních skupinách i jednotlivě, posilovaly komunikační dovednosti, vyráběly domácí papír a především si odnesly zajímavé poznatky.
Jaro je v MŠ oblíbené roční období. Pozorujeme kvetoucí rostliny, posloucháme zpěv ptáčků, čekáme návrat stěhovavých ptáčků a připravujeme se na Velikonoce a Den matek.
V úterý 21.3.2023 jsme se s dětmi vydali na celodopolední vycházku do přírody v okolí naší obce. Vybavili jsme se batůžky se svačinou, pitím a dobrotami od maminek. Cestou ke mlýnu jsme se pozdravili s několika občany obce a informovali je, kam vyrážíme tak brzy dopoledne. U mlýna nás čekal první venkovní piknik - svačina. Dále jsme se ubírali po zelené turistické značce směrem k Moravnímu mostu. Pozorovali jsme pukající keře a stromy, kvetoucí kytky, prudký tok řeky Moravy, ale také neskutečný nepořádek v dolinách a na mezích za obcí, který se objevil po odtátém sněhu. Největší zážitek dětem udělal John Deer hnojící pole a přistavený Zetor s korbou plnou hnojiva. Že jsou naše děti zvídavé se přesvědčil i pan zemědělec z Věrovan a ochotně na dotazy dětem odpovídal. Na zpáteční cestě přes zelené pole jsme pozorovali stádo srnek a tři z nich nám přeběhly před očima na druhou stranu. Poslední piknikovou zastávku jsme si udělali na travnatém hřišti za bazénem, dojedli jsme zásoby a vypili pití, a protože nás nic nezdolá, stihli jsme si i zasoutěžit.
Všechny děti si zasloužily velkou pochvalu a my jsme přesvědčeni, že reálný kontakt s přírodou a okolím zanechá v dětech nezapomenutelné zážitky a vjemy.
Na konci zimního období jsme se společně s myslivci z Citova sešli na zdejší myslivně. Filip Jirsa si pro děti připravil zajímavý a poučný výklad k životu v lese i u lesa, o činnosti myslivců a lesníků. Děti shlédly vycpaniny lesní zvěře i obrazový materiál, ohmataly si kožešiny lesních zvířat, seznámily se a manipulovaly s pomůckami potřebnými pro práci v lese. Největší radost měly děti z vycházky ke krmelci. Dobroty - mrkvičky, jablíčka, kukuřici, jsme zanesli do nedalekého krmelce a pochutnala si nejen zvířátka.....Enviromentální aktivity jsou nedílnou součástí ŠVP MŠ.